האקוסיסטם הגלובלי שלנו אודות צור קשר

מחליפי חום פלטות מרותכות לאוויר דחוס

רקע

לקוח בתחום בדיקות אווירונאוטיות של כלי טייס במנהרת הרוח ביקש בשנות ה-90 להחליף שני מחליפי חום אמריקאים משנות ה-60, שבמשך כ-30 שנה כשלו בסיפוק מלוא הביצועים שנדרשו עבור צרכיו ההולכים וגדלים של המתקן שהוא הפעיל. בניתוח המבנה הפנימי של מחליפי החום האמריקאים גילינו פוטנציאל לשיפור משמעותי שניתן לבצע ללא שינויי מימדי הציוד. בקרשין-שלו תכננו וייצרנו את שני מחליפי החום החליפיים שהותקנו ב-1995 ו-1996 ואף קיבלנו מהלקוח מכתב תודה יוצא דופן על הישגנו זה לאחר שמחליפי החום שלנו עמדו בכל ציפיות הלקוח. הלקוח חזר אלינו בשנת 2011 עם משימה נוספת.
מחליף חום הדרגה הקרה. מחליף חום הדרגה הקרה.

מטרה

הוספה למתקן הקיים מתקן נוסף אשר גדול יותר בהיקפו. תכנון המתקן החדש כלל מדחס אוויר ענק, בין הגדולים שניתן להשיג מהיצרנים המובילים. לאחר יציאת אוויר דחוס חם מהמדחס, היה צורך לייבשו על ידי קירור כמה שיותר עמוק ולחממו חזרה לטמפרטורה גבוהה עד כמה שניתן. בנוסף, למנוע השקעות כבדות במחליפי חום "מעטפת וצינורות". לכן הוחלט להתרכז בתכנון מחליפי חום פלטות מרותכות יעילים וקומפקטיים.

האתגר

עם תחילת התכנון המעשי של המשימה, התברר מהר מאוד שהיעדים היומרניים של חסכון באנרגיה אינם מאפשרים שימוש במחליפי חום "מעטפת וצינורות" המסורתיים. גודל ועלות של מחליפי חום בטכנולוגיה הישנה לא יצדיקו השקעה כבדה בכסף ובהקצאת מקום במתקן הצפוף.

פתרון הפרויקט

כדי ליישם את מטרת הפרויקט הוחלט לחלק את התהליך במתקן לשני שלבים:

שלב 1: קירור אויר בשיטת heat recovery ע"י אויר קר שייצא ממחליף החום של הדרגה הקרה. שלב 2: מחליף חום הדרגה הקרה - מחליף חום שיקרר את האוויר ע"י תמלחת הגליקול לטמפרטורה נמוכה עוד יותר. שיטה זו מבטיחה את מטרת התהליך - ייבוש אויר, מחד, וחוסכת אנרגיה של קירור דרגה ראשונה וגם של חימום חוזר מאידך. בעבודה מאומצת על חלופות תכנון רבות ובמשטרי עבודה שונים, התגבשה בחירת מחליפי חום פלטות מרותכות שהיו בגבול העליון של יכולת הטכנולוגיה החדשה הזו. דרישה נוספת של תהליך הייתה מחזוריות גבוהה של העומס. כדי לעמוד בכך הכנסנו שיפורים במבנה הפנימי של מחליפי החום. בשלהי 2013 הוזמנו מחליפי חום אלה בחברת Tranter שקרשין-שלו מייצגת בישראל (משנת 1985).

התוצאה

צמד מחליפי החום הופעל ב-2014 ופועל כבר מאז בהצלחה וביעילות רבה במתקן לשביעות רצונו המלאה של הלקוח!

לקבלת הצעת מחיר תחרותית
לקבלת הצעת מחיר תחרותיתמלאו פרטיכם בטופס:


    [cocobot]